Çarşamba, 04 Mart 2015 15:19

TARİHÇE

2001 - KURULUŞ ÖYKÜSÜ

     Diş hekimi olan Gülsen ve Mehmet Yüksel her ana baba gibi evlatlarının iyi bir eğitim almasını istedikleri için kızları Başak okul yaşına geldiğinde okul aramaya başlarlar. Başak'ı Ankara'nın gözde bilinen kolejlerinden birine verirler fakat büyük meblağlar ödemelerine rağmen beklentilerine bir türlü cevap bulamazlar.
     Çocuklarının eğitimiyle ilgili sürekli sorunlar yaşarlar ve üçüncü sınıfa geldiğinde kızlarının artık okuldan soğuduğunu fark ederler. Sorunların üstesinden gelemeyince Yükseller çareyi zaten hep akıllarında olan –orta gelirli ailelerin çocuklarının da iyi bir eğitim alacağı- bir okul açmakta bulurlar. Aileden kalma ,elde avuçta ne varsa satıp diş hekimliğinden de kazandıklarıyla birleştirerek tüm birikimleriyle Yükselen Kolejini kurmaya karar verirler.
     Bu amaçlarını gerçekleştirmek için Cumhurbaşkanı Sayın Turgut Özal başta olmak üzere çeşitli makamlar tarafından sayısız takdir ve teşekkürle ödüllendirilen, öğrencilerini devlet okulu olanakları ile –kolejlerle yarışarak- Anadolu liselerine yerleştirmeyi başaran ve tam bir eğitim sevdalısı olan Okul Müdürü Zekai ÖZGÜR ile anlaşırlar. Özgür, Ankara'da çalışan ancak ideallerini gerçekleştirecek ortamı bir türlü bulamayan başarılı öğretmenleri biraraya getirir ve 2002 yılının 6 Eylülünde mütevazı bir tören ama çok büyük umut ve hedeflerle Yükselen Koleji eğitim dünyasına “Merhaba!”der.

2002

     Okulumuzun inşaatına 2001 yılının Nisan ayında başlandı. 16 derslik, kapalı spor salonu, laboratuvarlar ve iş atölyelerinden oluşan okul inşaatı 2002 yılı Eylül ayında tamamlandı. 6 Eylül 2002 tarihinde törenle hizmete girdi.
     Açılışta 1 müdür, 35 öğrenci, 9 öğretmen ve 2 servis aracı bulunuyordu. Kendi yetiştireceğimiz öğrencilerle eğitim öğretimi sürdürmek için sadece ana sınıfı, bir, iki, üç ve dördüncü sınıflara öğrenci alındı.Büyük bir coşku ve kararlılıkla 16 Eylül 2002 Pazartesi günü eğitim öğretime başlandı. Verilen kaliteli eğitim öğretimle her geçen yıl öğrenci sayısı ve buna paralel olarak da öğretmen sayısı arttı.

2005

     Başlangıçta giriş katta bulunan, 2005 yılında daha modern bir tarzda inşa edilen yemekhane şimdiki yerine taşındı.

2007

     2007 yılı yaz tatilinde okula dördüncü kat çıkıldı. Böylece sekiz yeni dersliğe ve beklentilere cevap veren teknolojik laboratuvarlara kavuşuldu.
     İlk mezunlar 2006–2007 eğitim öğretim yılında verildi. O yıl OKS'de Ankara beşincisi olundu.

2008

     2007–2008 eğitim öğretim yılında verilen ikinci mezunlarla OKS'de Ankara üçüncülüğüne ulaşıldı.

2009

     2008-2009 eğitim öğretim yılında SBS Ankara dokuzuncusu olundu.

2010

    2009-2010 eğitim öğretim yılında çalışmalar filiz verdi ve Yükselen Kolejinde temelden yetişen öğrencilerle SBS Ankara Birincisi olundu.

2011

     2010-2011 ve 2011- 2012 eğitim öğretim yılında da SBS Ankara Birinciliğini kimseye kaptırmadık.
     “Başarımız imzamızdır.”anlayışıyla yola devam eden Yükselen Koleji başarıya doymayarak 2010-2011 yılında da başarımızın tesadüf olmadığını ispatladı ve yeni bir başarıya imza attı.
     Başarılar sadece akademik yönle sınırlı kalmadı. Yükselen Koleji öğrencileri spor ve sosyal etkinliklerde de pek çok başarıya imza attı. Bunlardan bazıları: Motorkrosta Balkan şampiyonluğu, Türkiye şampiyonluğu; masa tenisinde Ankara ikinciliği, Ankara üçüncülükleri, Ankara dördüncülüğü; yüzmede Türkiye üçüncülüğü, ikinciliği; artistik jimnastikte Ankara ikinciliği; ritmik jimnastikte Ankara dördüncülüğü; resim yarışmalarında çeşitli dereceler…

2012

     2011–2012 eğitim öğretim yılında sayı 657 öğrenci, 57 öğretmen, 43 servis aracı iken 2012–2013 eğitim öğretim yılına geldiğimiz bugünde ise sayı 917 öğrenci, 79 öğretmen, 53 servis aracı…
     Ankara'nın en seçkin öğretmen kadrosuna sahip olan Yükselen Koleji on yılda yakaladığı başarılarına başarılar katmak için büyük bir azim ve kararlılıkla eğitim öğretim çalışmalarını sürdürmeye ve eğitimin vazgeçilmez adresi olmaya devam etmektedir.

2013

     2012–2013 eğitim öğretim yılında sayı 917 öğrenci, 79 öğretmen, 53 servis aracı iken 2013–2014 eğitim öğretim yılına geldiğimiz bugünde ise sayı 1119 öğrenci, 104 öğretmen, 65 servis aracı…
     Ankara'nın en seçkin öğretmen kadrosuna sahip olan Yükselen Koleji yakaladığı başarılarına başarılar katmak için büyük bir azim ve kararlılıkla eğitim öğretim çalışmalarını sürdürmeye ve eğitimin vazgeçilmez adresi olmaya devam etmektedir.
     Ortaokulumuzun inşaatına 2011 Temmuz ayında başlandı. 46 derslikten oluşan okul inşaatı 2012 yılı Eylül ayında tamamlandı ve 2012- 2013 eğitim öğretim yılında faaliyete geçti.
2012-2013 öğretim yılında 19 şubeden oluşan okulumuzda 1 müdür, 1 müdür yardımcısı, 44 öğretmen ve 414 öğrenci bulunuyordu. 2013-2014 öğretim yılında, verdiğimiz kaliteli eğitim ve öğretime bağlı olarak, öğretmen sayımız 51, öğrenci sayımız 540’a yükseldi.
     Okulumuzda beklentilere cevap veren Fen Laboratuarları, Teknoloji Sınıfı, Yükselen Gazetesi ve Yükselen Radyosu, Teknoloji Tasarım Atölyesi, Görsel Sanatlar Atölyesi, Sosyal Bilgiler Sınıfı, İngilizce ve Almanca Aktivite Sınıfları, Tiyatro Sınıfı, Müzik Sınıfı gibi branş sınıfları bulunmakta ve aktif olarak kullanılmaktadır.
     Özel Yükselen Ortaokulu geçmiş yıllarda göstermiş olduğu başarıyı sürdürmüş, 2012-2013 öğretim yılında hem akademik hem de sosyal faaliyetlerde pek çok başarılar kazanmıştır.
2013 SBS’de de başarılı olan okulumuz 8. Sınıf öğrencilerinin tamamı okullarına asil listeden girmişlerdir. Aynı yıl sporda, voleybolda ilçe ikinciliği, yüzmede farklı stillerde Ankara birinciliği ve dördüncülüğü, masa tenisi ilçe birinciliği, satranç ilçe birinciliği, eskrim dünya altıncılığı ve sekizinciliği, motokros yarışlarında Türkiye ve Avrupa şampiyonluğu, resimde ilçe ikincili, piyano Ankara birinciliği elde edilmiştir. Ayrıca okulumuz halk oyunları ekibi 2013 Haziran ayında Makedonya- Yunanistan Halk Dansları Festivali’ne katılmıştır.
     Okulumuzda yabancı dil eğitimine de büyük önem verilmektedir. İngilizce zümre, gerek okul içinde düzenlediği faaliyetlerle gerekse ulusal ve uluslar arası katıldığı etkinliklerle başarılarını her geçen yıl daha da arttırmaktadır.Bu doğrultuda yapılan çalışmalardan bazıları şunlardır.
• 2012-2013 öğretim yılında okulumuz INGED okullar arası drama festivaline katılarak farklı kategorilerde toplam 12 ödül kazanmış, katıldıkları bu yarışmada gösterdikleri olağanüstü performans ile büyük takdir toplamışlardır.
• Öğrencilerimiz her yıl Cambridge Esol sınavlarına katılarak istenilen başarıyı göstermektedir.
• "Open - Class" Açık Sınıf etkinliklerimizde velilerimizle İngilizce Ders örneklerimiz paylaşılmaktadır.
• İngilizce etkinliklerimizi içeren "Boom the Junior" Dergimiz yılda iki kez yayımlanmaktadır.
• İngilizceyi yerinde pratik yaparak kendi kuralları çerçevesinde öğrenmeleri için her yıl yaz tatili döneminde İngiltere’ye kamplar düzenlemektedir.
    Ankara'nın en seçkin öğretmen kadrosuna sahip olan Yükselen Koleji on yılda yakaladığı başarılarına başarılar katmak için büyük bir azim ve kararlılıkla eğitim öğretim çalışmalarını sürdürmeye ve eğitimin vazgeçilmez adresi olmaya devam etmektedir.

2014

     2014-2015 eğitim-öğretim yılında İlkokul, Ortaokul ve Lise binaları ve güçlü öğretmen kadrosuyla eğitim öğretime devam etmektedir.
     İlkokul binamızda 669 öğrenci,69 öğretmen 53 servis aracımız mevcuttur.
     2013-2014 Eğitim öğretim yılında da okulumuz öğretimdeki başarısını istikrarlı bir şekilde sürdürmüştür. EKYS ( Eğitimde Kalite Yönetim Sistemi) ilçe birincisi olarak yılın en kaliteli okulu seçilmiştir. Sürdürdüğü başarılı projelerin yanı sıra okullar arasında düzenlenen çeşitli yarışmalarda da dereceler elde etmiştir. 2014            TEOG (Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş) sınav sonuçlarına göre 500 puan üzerinden 460 okul ortalamasıyla 8. Sınıf öğrencilerini Ankara’nın en iyi Anadolu Liselerine yerleştirmeyi başarmıştır.

2015

2015-2106 Eğitim Öğretim yılında öğrencilerimiz geçmiş yıllarda göstermiş oldukları başarıyı sürdürmüşlerdir. Öğrencilerimiz katıldıkları Türkiye Geneli Okulistik Sınavında güzel sonuçlar elde etmişlerdir. 2. Sınıf öğrencilerimiz %93, 3. Sınıf öğrencilerimiz %94, 4. Sınıf öğrencilerimiz %85 okul ortalamalarıyla başarılarını göstermişlerdir.
Yine yüksek akademik başarılarımıza paralel olarak İngilizce Eğitimimizde Avrupa Konseyinin dil gelişim kriterleri dikkate alınıp 4. Sınıfı bitiren öğrencilerimiz A1 düzeyinde kazanımlarla mezun olurlar. Bu nedenle tüm dünya ülkelerinde uygulanan Cambridge Üniversitesi Sınavlarına öğrencilerimiz 3. Sınıflarda Starters, 4. Sınıflarda Movers düzeyinde girerler ve dil öğrenme becerilerinin ölçme değerlendirilmesi yapılır. Yıllardır üstün başarılar elde eden öğrencilerimizin sonuçları Türkiye ortalamasının üstünde yer almaktadır. Starters ortalamamız %95, Movers %90 ortalamayla sonuçlanmıştır.
Bilişim Teknolojileri dersimizde anasınıflarından başlayarak 2015-2016 Eğitim Öğretim yılında algoritma eğitimine başladık. Algoritma bilmek; problemlere farklı çözüm yolları bularak yaratıcı düşünmelerine katkı sağlar, mantıklı, çok boyutlu ve eleştirel düşünebilme, akıl yürütme, analiz yapabilme yeteneklerini kazandırır.  Kodu Cup Türkiye 2016 yarışmasında  ‘’Doğa Operasyonu" adlı oyunlarıyla katılan Dahice adlı grubumuz, 165 oyun içerisinde ilk ona girerek finale kalmış olup kodladıkları oyunu jüriye anlatan üç minik kodlayıcılarımıza Jüri Özel Ödülü verilmiştir.

2015-2016 Eğitim Öğretim yılı sonunda 197 öğrencimizi 4. Sınıftan mezun ederek ortaokula uğurlamış olup 2016-2017 Eğitim Öğretim yılımıza 79 öğretmen ve 840 öğrenciyle  büyük bir heyecanla yeni dönemimize başlamış bulunmaktayız.

2016

Tüm idareci ve öğretmen MIE Sertifikasına sahip ilk ve tek öğretim kurumu...Okulumuzda okuyan 3. ve 4. sınıf öğrencilerimizin tamamı Microsoft Imagine Academy Powerpoint sertifikasını almaya hak kazanırMicrosoft, Finansbank ve Habitat işbirliğiyle düzenlenen Kodu Cup Türkiye 2016 yarışmasında öğrencilerimize özel jüri ödülü..07-08 Mart Okullararası Yüzme Yarışlarında 4*50 mt karışık bayrak branşında Ankara 4.lüğü, 04-05 Şubat Ankara’da yapılan yüzme yarışlarında 50 mt serbest branşında ise Ankara 3.lüğü…07-09 Nisan 2017 Ankara Küçükler ve Yıldızlar Takım Turnuvası’nda 1.lik ve 2.lik Ödülü…2016-2017 Minikler Satranç Turnavası’nda kızlar takımımız 3., erkekler takımımız ise 5. olmuştur.Okulumuz, Yabancı Dil Çalışmalarından Dolayı Cambridge English Language Assessment Centre tarafından Yüksek Düzeyde Kalite Belgesi ile ödüle layık görülmüştür.

2017

2017-2018 Eğitim Öğretim yılında devam ettirdiğimiz kaliteli eğitim ve öğretime bağlı olarak 41 şubeden oluşan okulumuzda öğretmen sayımız 81, öğrenci sayımız 830’a yükseldi.2017-2108 Eğitim Öğretim yılında öğrencilerimizin göstermiş olduğu akademik başarı devam etmiştir. Öğrencilerimiz katıldıkları Türkiye Geneli Okulistik Sınavında .2. Sınıf öğrencilerimiz %90, 3. Sınıf öğrencilerimiz %91, 4. Sınıf öğrencilerimiz %93 okul ortalamalarıyla başarılarını göstermişlerdir. 1 Aralık 2016 tarihinde 2. Deneme Sınavında 17 öğrencimiz Türkiye Birincisi, 4 Ocak 2017 tarihinde 3. Deneme Sınavında 77 öğrencimiz Türkiye Birincisi, 2 Mart 2017 tarihinde 4. Deneme Sınavında 49 öğrencimiz Türkiye Birincisi ve 11 Nisan 2017 tarihinde 5. Deneme Sınavında ise 33 öğrencimiz Türkiye Birincisi olmuştur.Öğrencilerimizin katıldığı Uluslararası İngilizce Cambridge Esol Sınavında 3. Sınıf öğrencilerimiz Starters kategorisinde %95, 4. Sınıf öğrencilerimiz ise Movers kategorisinde %90 ortalamayla başarıları sonuçlanmıştır.Kodlama öğrenmenin en kolay yollarından biri olan Kodris ile "Okullar Arası Kodlama Yarışmasına"  Yükselen İlkokulu olarak katılarak hem eğlendik hem kodladık. Türkiye İkincisi olduk. Sınıflar oluşturarak grup ödülü odaklı en kısa kodu yazıp 25 sahneyi tamamladık. Yarışmanın yanı sıra eğlenerek sistematik bir şekilde gerçek programlama dilini (Python) öğrenmeye çalıştık.Okulumuz, Türkiye Buz Pateni Federasyonu tarafından Ankara'da düzenlenen Minikler Senkronize Buz Pateni Türkiye Şampiyonasında Türkiye 2.liğine, Çubuk'ta düzenlenen "19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı" satranç turnuvasında ise  4.lüğe imza atılmıştır.2017-2018 Eğitim Öğretim yılı sonunda 184 öğrencimizi 4. Sınıftan mezun ederek ortaokula uğurlamış olup 2018-2019 Eğitim Öğretim yılımıza 90 öğretmen ve 691 öğrenciyle  büyük bir heyecanla yeni dönemimize başlamış bulunmaktayız.

Kategori Genel