Salı, 09 Aralık 2014 15:20

BEDEN EĞİTİMİ ZÜMRESİ EĞİTİM POLİTİKASI

Öğeyi Oyla
(0 oy)

 

Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim."                                           Mustafa Kemal ATATÜRK

Beden eğitiminin amacı, Yükselen Kolejinin temel ilkelerine uygun olarak kişinin beden, ruh ve fikir gelişimini sağlamaktır.
Yükselen Koleji, bireyin içindeki yeteneği keşfetmeye olanak sağlayarak sporun önemini bilir ve bu doğrultuda beden eğitiminin temelini sağlam atar.
Çocukların beş gelişim alanı vardır: Bedensel gelişim, bilişsel gelişim, sosyal gelişim, duygusal gelişim ve cinsel gelişim. Bu gelişim alanları hem kendi içinde gelişir hem de birbirlerinin gelişimlerini etkiler.
Bir alanda yaşanan yeterlilik veya yetersizlik durumları diğer alanlara da bir şekilde yansır. Çünkü gelişim bir bütündür. Çocuk ait olma, kabul edilme, saygınlık kazanma gibi sosyal ve duygusal gelişimlerini beden eğitimi etkinliklerine katılarak hem bedensel gelişimini hem de benlik algısını geliştirebilir. Ayrıca sosyal, duygusal, bilişsel alandaki kazanımları da çocuğun bedensel gelişimini olumlu etkiler.

Ana Sınıfı ve Birinci Sınıf Eğitim Politikası: 
Dans etkinlikleri, jimnastik, top atıp-tutma, el-göz koordinasyonunu geliştirici çalışmalar ve raket tutuşu çalışmaları yaparak, onların vücudunu tanımalarına, vücuduna esneklik kazanmalarına ve ince motor kaslarının gelişimine destek verilir. Büyük kas gruplarına yönelik; sıçrama, denge, koşma gibi etkinlikleri eğitsel oyunlar içerisinde eğlenceli çalışmalar yapılarak gelişimlerine destek verilir.
Basketbol, voleybol, futbol, tenis branşlarını tanıyarak takım sporlarına uyum sağlama yetenekleri artar. Ayrıca çocuklar, hareketlerinden övgü ile söz edilerek motive edilmelidir.

 

İkinci, Üçüncü ve Dördüncü Sınıf Eğitim Politikası:
Çocukların fiziksel gelişim, büyüme ve motor gelişimine yönelik futbol, voleybol, basketbol, korfbol, tenis, badminton spor branşlarına eğilimleri daha fazladır. 
Bu branşlarda;
- Tekniğe yönelik başlangıç çalışmaları yapılır.
- Eğlenceli grup yarışmaları düzenlenir.
- Tüm kas ve eklemler için; hareketlilik, beceriklilik, çabukluk ve denge geliştirici hareketler yapılır.

 
Okunma 7509 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 29 Mart 2017 16:32